Markaları yakından ilgilendiren dijital birçok datayı içeren We Are Social 2022 Raporu yayınlandı. Raporun kısa özeti ve önemli detayları burada.

Bu yıl rapordaki önemli noktalar şunlar:

 • Sosyal medya kullanıcılarında çift haneli büyüme
 • YouTube, Instagram ve TikTok için büyük kazançlar
 • Dünyanın sosyal medya tercihlerine dair yeni bilgiler
 • Sosyal ticaretin yükselişi
 • Sosyal medya reklamlarının maliyetinde önemli artışlar

DİJİTAL KÜRESEL VERİLER

 • Dünya nüfusu Ocak 2022’de 7,91 milyar oldu, yıllık yüzde 1’lik büyüme oranı bu rakamın 2023’ün ortalarında 8 milyara ulaşacağını gösteriyor. Dünya nüfusunun yarısından fazlası (yüzde 57,0) artık kentsel alanlarda yaşıyor.
 • Dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası (yüzde 67,1) şimdi bir cep telefonu kullanıyor ve benzersiz kullanıcı sayısı 2022’nin başında 5,31 milyara ulaştı. Geçen yıldan bu yana yeni mobil kullanıcı sayısı 95 milyon arttı. 

DİJİTAL BÜYÜME

 • Küresel internet kullanıcıları, 2022’nin başında 4,95 milyara yükseldi ve internetin nüfuz ettiği oran şu anda toplam dünya nüfusunun yüzde 62,5’ini oluşturuyor. 
 • Ocak 2022’de dünya çapında 4,62 milyar sosyal medya kullanıcısı var. Bu rakam dünya toplam nüfusunun yüzde 58,4’üne eşit. Ancak sosyal medya kullanıcılarının benzersiz bireyleri temsil etmeyebileceğini belirtmekte fayda var çünkü bir kişiye ait birden fazla hesap bulunabiliyor. Ya da kurumlar ve kuruluşlar yan hesaplar açabiliyor. Küresel sosyal medya kullanıcıları, 2021’de 424 milyon yeni kullanıcının sosyal medyaya adım atmasıyla son 12 ayda yüzde 10’dan fazla büyüdü.

İNTERNET KULLANICI VERİLERİ

Kepios analizi, internet kullanıcılarının son 10 yılda iki katından fazla artarak 2012’nin başında 2,18 milyar iken 2022’nin başında 4,95 milyara çıktığını ortaya koyuyor. 

 • En son veriler, internet kullanıcılarının son 12 ayda 192 milyon arttığını ve bunun 2021’de yıllık yüzde 4,0’lık bir büyümeyle sonuçlandığını gösteriyor.
 • Bu düşük büyüme rakamı devam eden COVID-19 pandemisi esnasında ortaya çıkan veri toplama ve raporlama sorunlarından dolayı internet kullanıcılarındaki gerçek büyümeyi eksik yansıtıyor olabilir. 

SOSYAL MEDYA VERİLERİ

 • Sosyal medya kullanıcıları son on yılda internet kullanıcılarından bile daha hızlı bir büyüme kaydetti. Bugünkü toplam 4,62 milyar sosyal medya kullanıcısı sayısı, 2012’de belilenen 1,48 milyar rakamdan 3,1 kat daha fazla. 
 • En son veriler, geçen yıl 424 milyon kullanıcının sosyal medya yolculuğuna başladığını gösteriyor. Bu, günde ortalama 1 milyondan fazla yeni kullanıcı ya da her saniye yaklaşık 13.5 yeni kullanıcıya eşit.
 • Dünyanın “favori” sosyal medya platformlarında Facebook hala başı çekiyor. Instagram 4. sırada olmasına rağmen küresel internet kullanıcılarının yüzde 14,8’i Instagram’ı favori platformları olarak tanımlarken, bu oran Facebook için yüzde 14,5.
 • YouTube, platformun izleyicisinin Facebook’tan neredeyse iki kat daha hızlı büyümesiyle, geçen yıl Facebook ile arasındaki farkı kapattı. YouTube’un şu anda en az 2,56 milyar aktif kullanıcısı var, bu da en son Facebook kullanıcı toplamının kabaca yüzde 88’ine denk geliyor.
 • Bununla birlikte, başka bir Meta platformu olan WhatsApp internet kullanıcılarının yüzde 15,7’sinin en sevdikleri mesajlaşma uygulaması olarak seçildi ve ilk sıralarda yerini aldı. Geçtiğimiz yıl küresel WhatsApp kullanıcı sayıları için herhangi bir resmi güncelleme yayınlamadı, ancak platformun ayda en az 2 milyar aktif kullanıcıyla hala üçüncü sırada yer alması muhtemel.
 • Instagram, küresel düzeyde dördüncü sırada yer alıyor ve geçtiğimiz yıl herhangi bir platform arasındaki en hızlı büyüme ivmelerinden birini gördü.
 • İnsanlar dünya ortalamasında günde ortalama 2 saat 27 dakika sosyal medyayı kullanıyor. Bu, internette harcadığımız zamanın yaklaşık %35’i demek. Bu oran da geçen yıla göre yüzde +1.4 (2 dakika) arttı.
 • Bununla birlikte, sosyal medyanın internette harcanan toplam süredeki payı, COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana aslında biraz düştü. Analizler bunun nedeninin, insanların son iki yılda çeşitli yeni çevrimiçi etkinlikleri benimsemesinden kaynaklandığını gösteriyor.
 • Android telefonlarda en çok zaman harcanan sosyal medya uygulaması YouTube. Kullanıcılar bu platformda ayda ortalama 23.7 saat geçiriyor.
 • Facebook, sosyal medya uygulamalarını kullanarak harcanan toplam süre açısından ikinci sırada yer alıyor ve Android kullanıcıları platformun uygulamasında her ay ortalama 19,6 saat aktif oluyor.
 • WhatsApp, harcanan toplam süre açısından üçüncü sırada yer alıyor ve kullanıcılar, Android telefonlarda mesajlaşma uygulamasını kullanarak ayda ortalama 18,6 saat harcıyor.

SOSYAL MEDYA REKLAM HARCAMALARI

 • Bu yılki raporlarda veriler, sosyal medya reklamlarına yapılan harcamaların son 12 ayda önemli ölçüde arttığını ortaya koyuyor. Küresel sosyal medya reklam harcaması 2021’de 150 milyar doları aştı ve sosyal medya reklamları toplam dijital harcamanın yaklaşık üçte birini (yüzde 33,1) oluşturuyor.
 • Aynı zamanda reklamverenler 2021’in 4. çeyreğinde sosyal medya reklamlarına 2020’nin aynı çeyreğine göre yüzde 14 daha fazla kaynak ayırdılar. Dünyanın dört bir yanındaki reklamverenler 2021’in son 3 ayında 1.000 sosyal medya reklam gösterimi için ortalama 9,13 ABD Doları ödedi.

En önemlisi, daha yüksek ortalama gösterim başına maliyet nedeniyle, sosyal medya reklamverenleri, toplamda daha fazla harcama yapmasına rağmen 2021’in 4. çeyreğinde, 2020’nin aynı dönemine kıyasla aslında daha az toplam gösterim sağladı.

SOSYAL MEDYA VE PAZARLAMA ALIŞKANLIKLARI

 • Son veriler, 16 ila 64 yaşları arasındaki kitlenin yüzde 27,6’sının sosyal medya reklamları aracılığıyla yeni markalar, ürünler ve hizmetler keşfettiğini ortaya koyuyor. Bu oran, TV reklamlarındaki orandan (yüzde 31,1) küçük bir farkla ayrılıyor. Aynı kitlenin yüzde 31,7’si çevrimiçi bir arama yoluyla yeni markalar hakkında bilgi edindiklerini söylüyor.
 • Bu arada, ağızdan ağza tavsiyeler de marka keşfi için üst sıralarda yer alıyor, bu nedenle pazarlamacılar, kitlelerin markalarını ve çeşitli çevrimiçi varlıklarını WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla paylaşmalarının ne kadar kolay olduğunu yeniden incelemek isteyebilir.
 • Çalışma çağındaki her 4 internet kullanıcısından 1’i (yüzde 23,2) bir markayı her ay aktif olarak beğeniyor ya da takip ediyor. Araştırmalar, markaların sosyal medya faaliyetlerinin satın alma döngüsünün diğer aşamalarında da önemli bir rol oynadığını gösteriyor.
 • Örneğin; her 10 internet kullanıcısından en az 4’ü, satın almayı düşündükleri ürün ya da markayı araştırmak için sosyal ağları ziyaret ediyor.

Facebook sayfaları artık yalnızca yüzde 0,07’lik bir ortalama katılım oranı bekleyebilecek. Bunun anlamı da şu: Her 10.000 kişiden yalnızca 7’si herhangi bir gönderiye tepki verecek, yorum yapacak veya paylaşacak.

INSTAGRAM KULLANIM ALIŞKANLIKLARI

Meta’nın kendi verileri, 2021’de çeyrek milyardan fazla yeni kullanıcının Instagram’a katıldığını ve platformun küresel reklam erişiminin 2022’nin başında neredeyse 1,5 milyar kullanıcıya ulaştığını gösteriyor.

 • Instagram’ın kitlesi sadece son 90 günde yüzde 6’dan (+85 milyon kullanıcı) daha fazla büyüdü, bu da büyüme oranlarının hızlanmaya devam ettiğini gösteriyor.
 • Instagram, bir süredir üç aylık büyüme oranları yayınlıyor ve şirketin reklam erişim sayılarına ilişkin analizler son 2 yılda neredeyse yüzde 60’lık bir büyüme gösteriyor.
 • Instagram’ın “ana sayfa akışındaki” reklamlar, her ay Instagram’ın aktif kullanıcı tabanının neredeyse tamamına (yüzde 96,6) ulaşıyor, bu nedenle bu yerleşimler Instagram kitlesine ulaşmanın en büyük yolu. Bununla birlikte, Instagram Hikayeler’deki reklamlar artık her ay 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaşıyor. Bu biçimin ek işlevleri ve yaratıcı seçenekleriyle Hikayeler, her zamankinden daha geniş fırsatlar sunuyor.
 • Aynı zamanda 800 milyondan biraz daha az kullanıcı da her ay Instagram’ın Keşfet sekmesinde reklam görüyor. Keşfet sekmesine göz atan kullanıcıların yeni içerik, fikir ve ilham arama olasılığı daha yüksek olduğundan bu veri yeni markalar ve ürünler piyasaya süren pazarlamacılar için uygulamanın ilgi düzeyini artırabilir.
 • Reels videoları, henüz Hikayeler ile aynı ivmeyi kazanmadı, ancak veriler 675 milyon Instagram kullanıcısının her ay platformun özel video sekmesinde reklam gördüğünü ortaya koyuyor.

YOUTUBE KULLANIM ALIŞKANLIKLARI

 • Mevcut veriler, YouTube reklamlarının artık dünyadaki her 3 kişiden 1’ine ulaştığını ve bu rakamın 18 yaş ve üstü yetişkinlerin yüzde 37,7’sine yükseldiğini gösteriyor.
 • YouTube reklamları artık Batı dünyasının çoğunda 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin dörtte üçünden fazlasına ve toplam 14 ülkede tüm yetişkinlerin yüzde 90’ından fazlasına ulaşıyor.

MOBİL CİHAZ KULLANIM ALIŞKANLIKLARI

Digital 2022 Küresel İstatistik Raporu, tipik bir mobil kullanıcının  her gün kullanıcı başına ortalama 4 saat 48 dakikayı telefonunda harcadığını ortaya koyuyor. Bu, dünyadaki 5,3 milyar mobil kullanıcının 2022’de cep telefonlarını kullanarak 1 milyar yıldan fazla insan zamanını harcayacağı anlamına geliyor. Harcanacak tüm bu zaman da çok ciddi bir para anlamına geliyor. 

DÜNYADA EN ÇOK İNDİRİLEN MOBİL UYGULAMALAR

2021’de en çok indirilen mobil uygulaması TikTok. Instagram ise ikinci sırada onu takip ediyor ve her ne kadar en çok kullanılan uygulama Facebook olarak belirlense de, indirme oranları sosyal platformların kullanım sıralarının değişebileceğini bize gösteriyor.

REKLAMLARLA DEĞİŞEN E-TİCARET ALIŞKANLIKLARI

 • COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana e-ticaret artışları ve kısıtlamaları ile çalkantılı bir süreç yaşansa da, veriler e-ticaretin azalma eğilimi göstermediğini ortaya koyuyor.
 • İnternet kullanıcılarının yüzde 58.4’ü artık her hafta çevrimiçi bir şeyler satın alıyor ve bu oran 2021 yılı boyunca sürekli artış gösterdi.
 • Örneğin, her 10 kişiden 3’ü (yüzde 28,3) artık her hafta internetten market alışverişi yapıyor ve internetten market alışverişi yapanların mutlak sayısı sadece son 6 ayda yüzde 10 arttı. Yiyecek ve içecek kategorilerindeki çevrimiçi harcama 2021’de yüzde 35’ten fazla büyüdü ve bu iki kategorideki toplam yıllık gelir 588 milyar dolara ulaştı.
 • Aynı veriler dünyanın e-ticaret müşterilerinin artık çevrimiçi tüketim malları satın alımlarında kişi başına yılda ortalama 1.000 ABD Dolarından fazla harcama yaptığını ortaya koyuyor. Tabii bu sayı coğrafyaya göre değişiklik gösterecektir. 
 • Bu yılki raporlara yapılan yeni eklemeler arasında Facebook Marketplace ve Instagram Shop’ta reklam erişimi rakamları yer alıyor.
 • Meta, her ay 1 milyardan fazla Facebook kullanıcısının Marketplace’e eriştiğini bildiriyor. Bunun yanında Facebook’un genel reklam erişimi, platformun toplam aylık aktif kullanıcı rakamının yaklaşık yüzde 72’sine eşit. Dahası, bu Marketplace ve Instagram Shop rakamları sosyal ticaretin şimdiden hızlı bir ivme kazandığını gösteriyor.
 • Örneğin, Facebook Marketplace’teki reklamlar artık her ay 560 milyondan fazla kullanıcıya ulaşıyor ve bu da platformun toplam reklam erişiminin dörtte birinden fazlasına eşit.
 • Genel platform demografisine bakacak olursak; Marketplace izleyicisinin yüzde 55’i erkeklerden oluşuyor. Bundan da kaynaklı olarak Facebook Marketplace daha büyük bir erkek kitleyi kendine çekiyor.
 • İlginç bir veri de Marketplace izleyicisinin bir bütün olarak Facebook izleyicisinden çok daha yaşlı olması. 35 yaşın üzerindeki kullanıcılar, Marketplace’in küresel reklam kitlesinin yarısından fazlasını (yüzde 50,9) oluşturuyor, ancak Facebook’un genel reklam kitlesinin yalnızca yüzde 40,9’unu oluşturuyorlar.
 • Instagram Shop, reklam verenlerin artık her ay Mağaza sekmesindeki reklamlarla 187 milyondan fazla kullanıcıya ulaşabileceğinin bildirilmesiyle ivme kazanmaya başladı.
 • Ancak, yukarıdaki Marketplace bulgularının aksine, veriler Instagram Shop’un küresel reklam kitlesinin çok daha büyük bir payını kadınların oluşturduğunu gösteriyor.

DÜNYADA KRİPTO PARA KULLANIMI VERİLERİ

 • Kripto para birimlerine sahip kişilerin sayısı geçen yılın bu zamanından bu yana yaklaşık üçte bir (yüzde +37.8) oranında arttı. Analizler ise her 10 internet kullanıcısının en az 1’inin artık bir tür kripto para birimine sahip olduğunu söylüyor. Kripto para birimleri, özellikle geleneksel para birimlerinin döviz kurlarında büyük dalgalanmalara daha yatkın olduğu ülkelerde ve gelişmekte olan ekonomilerde popüler.
 • Örneğin, geçen yıl yerel liranın ABD doları karşısında değerinin kabaca yarısını kaybettiği Türkiye’de, kripto para birimi sahipliği son on iki ayda neredeyse ikiye katlandı (yüzde +86), yüzde 10’dan yüzde 18,6’ya çıktı.
 • Bugün 55 ila 64 yaş arasındaki 20 internet kullanıcısından 1’inden daha azı herhangi bir kripto para birimine sahip.

DİJİTAL İÇERİK VERİLERİ, ABONELİKLER, ÜYELİK ÖDEMELERİ

 • Dünyadaki internet kullanıcıları dijital içerik için ödeme yapmaktan çekinmiyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 71,5’i artık her ay bir tür dijital içerik için ödeme yapıyor ve bu rakam genç Y kuşağı arasında neredeyse %80’e çıkıyor.
 • Netflix ve Spotify gibi platformların hızlı yükselişi göz önüne alındığında, TV ve müzik akışı abonelikleri, ücretli dijital içeriğin en popüler biçimleri.

TÜRKİYE DİJİTAL 2022 RAPORU

Türkiye, 2022 yılında tüm dünyada Instagram’ı en aktif kullanan ülke konumunda yükselmiş durumda.

Türkiye, tüm dünyada sosyal medyayı en aktif kullanan 6. ülke konumunda. Dünyada sosyal medyayı en aktif kullanan ülkelerse Brezilya, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Malezya, Türkiye ve Çin.

Türkiye‘de Dikkat Çeken 2022 Sosyal Medya Kullanımı Alışkanlıkları Verileri

 • Dünya yaş ortalaması 31.4 iken Türkiye’nin nüfus yaş ortalaması genç-orta yaş gurubunda ve 32.2.
 • Türkiye’de kişi başına düşen GSYİH 28,1119 $.

İnternet benimseme oranımız dünya ortalamasının üstünde

 • Küresel anlamda internet benimseme oranı %65.5 iken ülkemizde bu oran %82.

Türkiye’de 1 kişinin İnternette harcadığı ortalama süre ne kadar? 2022

 • Türkiye’deki internet kullanıcılarının internette günlük olarak harcadığı ortalama zaman 8 saat. Bunun mobil cihazlarda geçirilen süresi 4 saat 16 dakika, bilgisayarlarda geçirilen ise 3 saat 44 dakika.
 • Türkiye’deki mobil internet hızı 30.97 MBPS ile dünya ortalamasının üzerinde.
 • Ülkemizde, mobilin web trafiğindeki payı %69.8. Yani kullanılan internetin yarısından fazlası mobil cihazlardan sağlanıyor.
 • Dünyada, bilgi ararken sesli asistan kulanma oranı % 24.1. Ülkemizde ise bu oran yüzde 22.6.
 • İnternet kullanıcılarının %36.3’ü, çevrimiçi çeviri araçlarını kullanıyor.
 • Türkiye’de internet kullanıcı nüfusunun yaklaşık %22’si Vlog’ları izliyor.

Türkiye’de TV artık internetten izleniyor

 • İnternet üzerinden TV izleyenlerin oranı yüzde 96.4, podcast dinleyenlerinki ise %17.6.
 • Ülkede internet kullanıcılarının %91.5’i video oyunlar oynuyor.
 • Kullanıcı nüfusunun yaklaşık 5’te biri akıllı ev aletlerini kullanıyor ve neredeyse 3’te biri çevrimiçi finansal hizmetlerden yararlanıyor.

Türkiye’de insanların yüzde kaçının kripto parası var?

 • Ülkemizde kripto para sahiplik oranı %18.6.
 • Sağlık verilerini online kontrol edenlerin miktarı ise neredeyse kullanıcı nüfusunun 3’te biri kadar.
 • Türkiye, kişisel verilerinin kötüye kullanılması ile ilgili en az endişe duyan ülkeler arasında.

Türkiye’de sosyal medya kullananların toplam nüfusa oranı

 • Sosyal medya kullanıcılarının nüfusa oranı ülkemizde %80 oranında.

Türkiye’de bir günde kişi başı sosyal medyada geçirilen ortalama süre (2022)

 • Yine internet kullanıcılarının sosyal medyada harcadığı zaman ortalama 2 saat 27 dakika.
 • Ülkemizde her bir internet kullanıcısının ortalama 8.1 sosyal platformda hesabı var.
 • Her iki internet kullanıcısından biri marka araştırması için sosyal medyayı kullanıyor ve ortalama 100 kişiden 13’ü sosyal medyada bir Influencer’ı takip ediyor.
 • Sosyal medyayı iş için kullananların oranı ise 3’te 1’e yakın.
 • Ülke nüfusunun yarısından fazlası, Facebook’a erişim imkanına sahip.

Türkiye’de YouTube Kullanımı 2022

 • YouTube erişim oranı %73’e yakın.
 • Instagram erişim oranı ise %76.5. Bu rakam ülkemizi küresel anlamda Instagram erişim sıralamasında en üst sıraya taşıyor.
 • Hücresel mobil bağlantının toplam nüfusa oranı ülkemizde %91.4 oranında.
 • Türkiye’deki haftalık çevrimiçi satın alımların oranı %64. Mobil satın alımlarda ise bu rakam %41.2’ye düşüyor.
 • İnternet kullanıcılarının 3’te birinden fazlası internetten haftalık çevrimiçi market alışverişi yapıyor. Yaklaşık 3’te ikisi de dijital içerik satın alıyor.
 • Ülkemizde her bir internet kullanıcısı yıllık ortalama 1$’lık bir dijital ödeme yapıyor. Yaklaşık 100 kişiden 12’si de mobil ödeme servislerini kullanıyor.
 • Her 10 kişiden 7’si, online ortamda marka araştırması yapıyor.

Türkiye, internet hızı sıralamasında dünyada sondan 4. ülke konumunda. Dünyanın en yavaş internetini biz kullanıyoruz! İnternet hızında Fas, Nijer, Kenya ve Endonezya ile yarışıyoruz.

Türkiye tam bir video oyun cenneti! Türkiye tüm dünyada en çok video oyun oynayan 7. ülke konumunda. Bu durum oyun firmaları için Türkiye pazarının daha çekici hale gelmesine olanak sağlıyor.

Video oyun, mobil oyun denilince gözler ülkemizin üzerinde. İnşallah ülkemizden çıkan başarılı oyun projeleri de artacaktır.

Türkiye, tüm dünyada en çok kripto para satın alan 5. ülke konumunda. Global raporda bu verinin altı özellikle çizilmiş. Özellikle TL’nin hızlı düşüşünden sonra Türkiye’de 2021’in son çeyreğinde kripto para sahipliğinde %86’lık bir artış görünüyor. 

Türkiye, tüm dünyada en çok akıllı ev aleti satın alan ülkeler arasında. Akıllı ev aletine en çok ilgi duyan ülkeler Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada, ABD, Çin ve Türkiye.

Alım gücü düşse de bu raporda ülkemizin sıralaması düşmüyor. Bu da ülkemizin dijital ürünlere, teknolojik ürünlere ilgi duyduğunu gösteriyor. 

Türkiye, internetten bir ürün satın almadan önce ürünle ilgili internette en çok araştırma yapan ülkeler arasında 4. konumda. Bir şeyler satın almadan önce çok fazla araştırma yapıyoruz. Bu nedenle markaların mutlaka SEM, dijital reklamlara ve sosyal medyaya yatırım yapması gerekiyor.

Türkiye, tüm dünyada influencerları sosyal medyada en az takip eden ülkeler konumunda. Influenclerlarla etkileşime geçiyoruz, bir ürün satın almadan önce önerilerine kulak veriyoruz, ancak influencerları takip etmiyoruz.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.