Dünyada en çok kullanılan haberleşme uygulamalarından biri olan WhatsApp, 4 Ocak 2021 tarihinde, web sitesinde , kullanıcılarının uygulamayı kullanmaya devam etmesi için kabul etmesi zorunlu olan gizlilik ilkelerini içeren bir güncelleme yayınladı. Yayınlanan gizlilik ilkeleriyle, WhatsApp kullanıcılarının, hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü tarafın sağladığı bilgiler gibi verilere erişebilecek ve Facebook’la paylaşabilecek.

8 Şubat 2021 tarihine kadar, gizlilik ilkelerini onaylamayan kullanıcıların, WhatsApp kullanamayacağı belirtiliyor.

WhatsApp gizlilik ilkelerini güncellediği günden itibaren büyük yankı uyandırdı ve sosyal medya hesaplarında en çok konuşulan konular biri.
WhatsApp’ın bu bildirisi sonrası , kullanıcılar alternatif uygulama arayışına geçti.

Elon Musk, paylaştığı bir tweet ile kullanıcılarını ABD’de kurulmuş Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilmiş, uluslararası uygulama Signal’e yönlendirdi.

TechCrunch editörü David Butcher, konuya ilişkin Signal ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının hangi verileri istediğine dair bir paylaşımda bulundu. Signal uygulaması, iletişim bilgilerine erişim, Telegram uygulaması da iletişim bilgileri, kişiler gibi bilgilere erişmeyi talep ediyor.

David Butcher’ın paylaştığı tweet: