Facebook’un satın almış olduğu ve 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Instagram; Reels özelliğini ilk olarak Brezilya’da test kullanımına sunmuştu. Tiktok ile benzer özellikler sunan bu uygulama ile 15 saniyelik içerik çekilebilirken aynı zamanda video düzenlemeye de olanak sağlıyor. Facebook, Instagram için geliştirilen Reels özelliğini olduğu gibi kendi bünyesine de kattı. Test sürecine resmen başlayan şirket, yeniliği Android ve iOS kullanıcılarının erişimine ABD’de açtı. Diğer ülkelerde ise henüz kullanılamıyor.

Bu güncelleme sayesinde kullanıcıların direkt Facebook üzerinden Reels videosu paylaşması mümkün olacak. Bunun yanında kullanıcılar, Instagram üzerinden paylaştıkları Reels videolarını Facebook’a gönderebilecekler.

Facebook’a gelen bu yeni özellik Haber Kaynağı kısmında yer alacak. Instagram ile hemen hemen aynı görüntüye sahip Reels özelliğini tüm ayrıcalıkları ile kullanılabilmek mümkün olacak. Gönderi veya hikaye olarak paylaşılabilen videolar, ayrıca Instagram’da yer alan Keşfet sekmesindeki Reels bölümünde de sergilenecek. Bu sayede profili herkese açık olan kullanıcılar; oluşturdukları içerikler ile farklı kullanıcılar ile etkileşime geçebilecekler. Ayrıca doğrudan ilgili videonun sayfasından içerik üreticinin hesabına ulaşmak da mümkün olacak.

Facebook Reels için geliştirilen video oluşturma araçlarını sizin için sıraladık:

Ses: Kendi orijinal sesinizi ya da Facebook müzik kitaplığındaki bir parçayı videonuza ekleyebileceksiniz.  Klibi henüz çekmeden ses yükleyebileceğiniz gibi video kaydınızı yaptıktan sonra da ses eklemesi yapılabilmeniz mümkün olacak.

Efektler:  3. Taraf geliştiriciler ya da Facebook tarafından oluşturulan artırılmış gerçeklik efektleri videolarda kullanılabilecek.

Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Kliplerin herhangi birini ellerinizi kullanmadan kaydetmek için zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz. Kaydet’e bastıktan sonra 3-2-1 şeklinde bir geri sayım göreceksiniz.

Hizalama: Bir sonraki klibi kaydetmeden önce bir önceki klipteki objeleri düzenleyin. Bu kıyafet değişiklikleri gibi anlar için kesintisiz geçişler oluşturmanıza yardımcı olur.

Hız: Seçtiğiniz video veya sesin bir kısmını hızlandırmayı veya yavaşlatmayı seçebilirsiniz.