Sosyal medya uygulaması, sunduğu alışveriş deneyimini zenginleştirmeye devam ediyor.

Instagram, alışverişi destekleyen özelliklerine bir yenisini daha ekliyor. Uygulamanın “Shop” sekmesinde yerini alacak olan yeni “Drops” modülü, kullanıcıları yepyeni ürünlerden oluşan koleksiyonları keşfedebilecekleri uygulama içi bir arayüze yönlendirecek. Popüler tasarımcı ve perakendecilerin en yeni koleksiyonlarının sergileneceği modül, üçüncü taraf bir ödeme platformuna yönlendirme yapmadan, piyasaya yeni sürülen ürünlerin doğrudan uygulama içinden satın alınmasına olanak sağlayacak. Ayrıca kullanıcılar, ilgilendikleri ürün lansmanlarını arayüzde yer alan geri sayımlarla takip edebilecek ve ürünler piyasaya sunulduğunda bildirim alabilecek.

Pazarlamacılar için neden önemli?

E-ticaret ve sosyal medya platformlarının aynı zamanda e-ticaret kanallarına dönüşmesiyle tanıştığımız “sosyal ticaret” giderek yükseliyor. EMarketer’dan alınan son veriler, 2020’de sosyal ticaretin yaklaşık yüzde 38 oranında arttığını ortaya koyuyor.

Instagram’ın uygulama içi ödeme özelliği, uygulamada yapılan satınalma işlemlerinden pay alacak şekilde tasarlanmıştı. Ancak salgının olumsuz ekonomik etkilerinden kurtulmaya çalışan işletmelere destek çabasının bir parçası olarak Instagram, satış ve işlem ücreti almayı durdurmuş durumda. Bu da, ürünlerini uygulama içinde satmak isteyen küçük işletmeler ve girişimciler için avantajlı.

Atılan adım, Instagram’ın sosyal ticaret arenasındaki kilit oyuncu konumunu güçlendiriyor. Son Hootsuite verilerine göre, alışveriş yapanların yüzde 81’i satın almayı düşündükleri ürünleri Instagram ve Facebook üzerinden araştırıyor.

Sosyal ticaret pastasından bir pay almak isteyen markalara katılımı artırmak ve satışlarını artırmak için yeni bir yol sunan özellik, markalara ürün lansmanlarını geniş kitlelere ulaştırma imkânı tanıyor.

Apple’ın kısa süre önce piyasaya sürdüğü iOS 14.5 gizlilik güncellemeleri, Instagram gibi uygulamaların kullanıcılardan değerli verileri almasını zorlaştırdı. Uygulama geliştiricileri ve pazarlamacılar hem birinci taraf verilerini toplamak hem de platformlarındaki etkinliklerden para kazanmak için yeni araçlar ararken Drops, Instagram’ın her ikisini de yapmasına yardımcı olma potansiyeli taşıyor.

Kaynak: MediaCat