Markanız için web sitesi neden önemlidir?

Öncelikle web siteleri işletmeler ve kurumsal kimlik oluşturmaya çalışan şirketler açısından iyi tasarlanmış bir tanıtım aracıdır. Web sitenizi markanızın internette görünen yüzü olarak tanımlayabiliriz. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar; ürünlerinizi, hizmetlerinizi, şirketiniz hakkında öğrenmek istedikleri bilgileri kolayca öğrenebilirler. İyi tasarlanan bir web sitesi müşterilerde güven duygusunu artırır ve böylece ziyaretçiler ürün ve hizmetlerinizden faydalanmak için markanız ile kolayca iletişime geçebilirler.

Peki web tasarımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Her markanın kendi bünyesinde reklama ihtiyacı vardır. Web siteniz markanızın reklamını yapabilmeniz için uygun bir platformdur.

Web sitenizi oluştururken öncelikle hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz gerekmektedir.  Sitenizin açık ve anlaşılır olması hedef kitleniz için dikkate alacağınız ilk nokta diyebiliriz. Hiç kimse karmaşık bir web sitesini incelemekten ya da anlamaya çalışmaktan keyif almaz. Bu sebeple siteniz açık ve anlaşılır bir tasarıma sahip olursa, kullanıcılarınızı istediklerine kolayca ulaştırabilecek bir harita vazifesi görür.

Anasayfanızda yer alacak metinler ve bilgiler sitenizin amacına uygun olmalı, detaylı ve doğru biçimde alt sayfalara yönlendirme yapabilmelidir. Bunun yanında sitenizin URL yapısının kısa olması ve içerisinde yabancı karakterler bulundurmaması ara motorları için önemli bir detaydır. 

Web siteniz sadece masaüstü görünüme değil mobil görünüme de uygun bir tasarıma sahip olmalıdır. Günümüzde web aramalarının yüzde 60-70 oranında mobil cihazlar üzerinden yapıldığı düşünülürse, web sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır. Web sitenizi oluştururken kullanacağınız renkler ve font biçimi de oldukça önemlidir. Kullanıcılarınıza hitap edecek ve karmaşıklıktan uzak renkler seçmek başarılı bir web sitesi için olmazsa olmaz detaylardandır.

Web sitenizin sol üst köşesine logonuzu yerleştirebilir, sunduğunuz hizmeti anlatmak için logonuz yeteri kadar açıklayıcı değilse yanına bir de slogan ekleyebilirsiniz. Sitenizin tamamını kapsayacak reklamlardan ya da bannerlardan uzak durarak görüntü karmaşasından kurtulabilirsiniz. Bu tarz reklamlar kullanıcıyı sıkar ve kısa sürede web sitenizden ayrılmalarına sebep olur.

Sayfanız için kullanacağınız içerikler en az web tasarımınız kadar önemlidir. Paylaşacağınız içerikler özgün ve güncel olmalıdır. Sayfanızda bulunan metinler yazım kurallarına uymalı, herkes tarafından anlaşılabilir bir dil ile yazılmalıdır. Kullanacağınız görseller yüksek çözünürlükte olmalı ve sayfanızın akışına uygun konumlandırılmalıdır.

Unutmayın; web siteniz, markanızı yansıtan kılavuzunuzdur.