Performans Pazarlama Nedir?

İşletmeniz ile ilgili hedeflerinizin, dijital pazarlama ile buluştuğu noktada “Performans reklamcılığı” devreye giriyor. Bu tür reklamların en belirgin farkı, belirlediğiniz hedeflere yönelik reklamlar yapabilmeniz ve karşılığında neler elde ettiğinizi ölçümleyebiliyor olmanız.

Performans pazarlama sayesinde çeşitli hedefleri ölçümleyebilir ve reklam performansınıza göre iş geliştirme süreçlerinizi nelerin olumlu veya olumsuz etkilediğini görebilirsiniz. Oluşturulan kampanyalar genel satış ortalaması, site performansı, etkileşim oranı vb. metriklere doğrudan etki edecek ve devam eden süreçte doğru kararları alarak işinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Örneğin; Potansiyel müşterilerinizin web sitenizdeki iletişim formunu doldurmalarını istiyorsunuz. Yöneteceğimiz kampanyalarda “form doldurma” işlemini hedef olarak belirleyerek, tüm kampanya sürecini doldurulan form sayısını arttırmak için kurgulayabiliriz.

Performans pazarlama ekibimiz rekabet edeceğiniz sektör, rakipleriniz, ürün veya hizmet ile ilgili organik aramaları, en çok reklam verilen anahtar kelimeleri ve en efektif reklam platformlarını sizin için önceden analiz ederek, edinilen bilgileri direkt kampanyalarınıza uygulayabilir ve “kampanya öğrenme sürecini”  minimuma indirerek kısa sürede verimliliği artırmanıza yardımcı olabilir.

En Efektif Performans Pazarlama Kanalları Hangileri?

Performans pazarlama çatısı altında çok çeşitli kanal ve yöntemler yer almaktadır. Ülkemizdeki en popüler performans pazarlama kanalları;

 1. Google Reklamları
 2. -Google arama ağı reklamları (Google Search Ads)
 3. -Youtube reklamları (Youtube Ads)
 4. -Google Görüntülü reklam ağı (GDN)
 5. -Uygulama indirme reklamları (UAC)
 • Sosyal medya reklamları
 • Facebook reklamları
 • Instagram reklamları
 • TikTok reklamları
 • WhatsApp reklamları
 • LinkedIn reklamları
 • Uygulama indirme reklamları

Performans Pazarlama Süreçlerinizi Nasıl Doğru Yönetebilirsiniz?

Reklamlarınızı başlatmadan önce belirlenmesi gereken birkaç önemli kriter bulunuyor. Tüm reklam platformalarının kendi içerisinde farklılaştırdığı ve kullanıcı kitlesine göre özelleştirdiği reklam süreçleri bulunmakta; bu süreçlerin doğru yönetilmesi ve doğru yöntemlerin belirlenmesi çok önemli. Bahsedeceğimiz başlıca kriterler;

 • Doğru hedef kitlenin belirlenmesi
 • Doğru reklam platformu ve reklam alanlarının belirlenmesi
 • Doğru teklif türünün belirlenmesi
 • Doğru reklam verme amacının belirlenmesi

Reklam verme hedefine göre, reklam vereceğiniz alan ve kullanılacak teklif türünün değişiklik göstermesi gerekecektir. Tüm sistem gerçek zamanlı açık artırma ile çalıştığı için hedef kitlenize yönelik doğru strateji ve teklif modelini belirlemek ciddi önem kazanıyor.

Hedefleme türleri kullanılacak platforma göre değişiklikler gösterir. Hem Google hem de sosyal medya reklam platformlarında amacınıza yönelik detaylı hedefleme kriterleri mevcut. En çok kullanılan hedefleme yöntemleri;

İlgi alanına göre hedefleme:

Kullanıcıları internetteki alışkanlıklarına, takip ettiği ve ilgilendiği konulara göre hedeflemenizi sağlar.

Konu-içerik hedefleme:

Anlık olarak bulundukları site veya izledikleri video gibi içerik türlerine göre kullanıcı hedeflemenizi sağlar.

Anahtar kelime hedefleme:

Kullanıcıları yapacakları aramalara göre hedeflemenizi sağlar.

Yeniden pazarlama (Remarketing / Retargeting):

Sitenizi ziyaret eden, profilinizle veya gönderileriniz ile etkileşime geçen, Youtube videonuzu izleyen ve daha birçok türde sizinle etkileşime geçmiş olan kullanıcıları tekrar hedeflemenizi sağlar.

Benzer hedef kitleler (Lookalike Audience):

Belirlediğiniz etkileşimi tamamlayan kullanıcılara benzer kişileri hedeflemenizi sağlar.

Müşteri Listeleri (Custom Audience):

Elinizde mevcut olan müşteri listelerini sisteme yükleyerek bu kullanıcıları hedeflemenizi sağlar.

Reklamlarınızın hangi etkileşim türüne göre ücretlendirileceğini belirlemek, reklamlarınıza harcadığınız bütçeyi doğru şeklide yönetmek konusunda en önemli kriterlerden biridir.

Google ve sosyal medya platformlarının sağladığı çeşitli teklif ve optimizasyon modelleri;

CPM: 1.000 gösterim başına maliyet

CPC: Tıklama başına maliyet

CPL: Dönüşüm başına maliyet

CPA: Belirlenen hedef tamamlama başına maliyet

CPI: Uygulama indirme başına maliyet

Doğru reklam platformu, hedef kitle ve teklif türünü belirledikten sonra sıra reklam amacınızı belirlemeye geliyor. Tüm aşamalarda olduğu gibi hedefinize yönelik doğru “reklam amacını” belirlemek bütçenizi en doğru şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Hedefinize yönelik belirleyebileceğimiz reklam amaçlarını aşağıda görebilirsiniz.

 • Marka bilinirliği oluşturma
 • Site trafiğinizi artırma
 • Sosyal medya profilinizin veya gönderilerinizin etkileşimini artırma
 • Uygulama indirmeleri artırma
 • Kayıt toplama
 • Dönüşüm/satış oluşturma

Çoğu işletme sahibi dijital pazarlama aktivitelerini kendilerinin yönetmesinin daha az maliyet yaratacağını düşünmekte fakat aksine dijital pazarlama profesyonelleri ile çalışmak, reklam maliyetlerinizi azaltır ve aldığınız verimi yukarı çekmenize yardım eder. Dijitaldeki tüm aktiviteleriniz ile ilgili sizlere yardımcı olabilmemiz için hemen bizimle iletişime geçin.